  • SCRN206R-F
SCRN206R-F
advertisement
Manufacturer No:
SCRN206R-F
HK JDW NO:
192-SCRN206R-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SCRN206R-F
Description:
SCR 20μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Male 200V-DC 200Vpk-AC Paper, Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SCRN206R-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.690Lx1.560W 68.33mmx39.62mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    Commutation; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Voltage - Rated AC
    200Vpk
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    PAPER CAPACITOR
  • Lead Spacing
    1.250 31.75mm
  • Height
    39.624mm
  • Height Seated (Max)
    1.310 33.27mm
  • Length
    68.326mm