  • SCD105K122A3Z25
SCD105K122A3Z25
advertisement
Manufacturer No:
SCD105K122A3Z25
HK JDW NO:
192-SCD105K122A3Z25
Package:
Datasheet:
Description:
1μF Film Capacitor 10% Lug 1.2kV-DC 500V-AC
Step5Bar-code shipping tag
SCD105K122A3Z25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 580
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Current Rating
    500A
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Lead Pitch
    25mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    580V
  • Custom Capabilities
    Other Spacing and Capacitance Available
  • Height
    35.6mm
  • Length
    45.1mm
  • Width
    34.8mm