  • SC16C654BIA68,512
SC16C654BIA68,512
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654BIA68,512
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C654BIA68,512
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
SC16C654BIA68,512
Description:
3V V 4.57mm mm 24.23mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 24.23mm mm CMOS 68 245 68
Purchasing and Inquiry
SC16C654BIA68,512 Overview
The package 68-LCC (J-Lead) offers the best value.In order to transmit data, there are 4, QUART channels available.As for packaging, Tube is chosen.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 68 terminations.To operate it, 3V is provided as the supply voltage.At present, this electronic part has a status of Obsolete.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.A method of mounting it is through Surface Mount.2.5V 3.3V 5V supply voltage is required to operate it.There are 68 pins on this electronic device.This IC operates at a clock frequency of 80MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.UART is able to operate at the maximum temperature of 85°C.The use of 2.5/5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY.The base part number of the part is set to SC16C654.It is able to operate at the minimum temperature of -40°C.
SC16C654BIA68,512 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY
SC16C654BIA68,512 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C654BIA68,512 UARTs applications.
  • Multimedia Systems
  • Factory Automation and Process Controls
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Remote Access Servers
  • Cellular Data
  • Factory Automation
  • Personal Digital Assistants
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Cellular data devices
  • Battery Operated Instruments
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654BIA68,512
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    24.23mm
  • Width
    24.23mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C654
  • Pin Count
    68
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J68
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz