  • SB5100E-G
SB5100E-G
advertisement
Manufacturer No:
SB5100E-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-SB5100E-G
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
SB5100E-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SB5100E-G
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SB5100E-G.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    SB5100
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 5A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    125A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Capacitance @ Vr, F
    500pF @ 4V 1MHz