  • SA115C473MAR
SA115C473MAR
advertisement
Manufacturer No:
SA115C473MAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA115C473MAR
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 0.047μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA115C473MAR
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.170L 3.05mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±20%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3.05mm