  • SA102A5R1CAC
SA102A5R1CAC
advertisement
Manufacturer No:
SA102A5R1CAC
HK JDW NO:
66-SA102A5R1CAC
Description:
SpinGuard® SA 5.1pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA102A5R1CAC
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.170L 2.54mmx4.32mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • Capacitance
    5.1pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    4.32mm