  • SA051A151JAA
SA051A151JAA
advertisement
Manufacturer No:
SA051A151JAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA051A151JAA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 150pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA051A151JAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.29mm