  • S471K25Y5PN6TJ6R
S471K25Y5PN6TJ6R
advertisement
Manufacturer No:
S471K25Y5PN6TJ6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S471K25Y5PN6TJ6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S471K25Y5PN6TJ6R
Description:
S 470pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.256Dia 6.50mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 18269
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
S471K25Y5PN6TJ6R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Thickness
    4mm