  • S4010NS2RP
S4010NS2RP
advertisement
Manufacturer No:
S4010NS2RP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S4010NS2RP
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
S4010NS2RP
Purchasing and Inquiry
S4010NS2RP Overview
S4010NS2RP Features
S4010NS2RP Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S4010NS2RP applications of SCRs thyristors.
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • Heat and temperature control
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Lighting control
  • Battery charges
  • Uninterruptable power supplies
  • Power converters
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
S4010NS2RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Voltage - Off State
    400V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    800mV
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    83A 100A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    10A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    6.4A
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V