  • S25FL132K0XBHV030
S25FL132K0XBHV030
advertisement
Manufacturer No:
S25FL132K0XBHV030
HK JDW NO:
217-S25FL132K0XBHV030
Package:
24-TBGA
Datasheet:
S25FL132K0XBHV030
Description:
3/3.3V V FL1-K Memory IC FL1-K Series 8mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S25FL132K0XBHV030
  • Package / Case
    24-TBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FL1-K
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Additional Feature
    ALSO CONFIGURABLE AS 32M X 1
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    32Mb 4M x 8
  • Clock Frequency
    108MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    8MX4
  • Memory Width
    4
  • Write Cycle Time - Word, Page
    3ms
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    33554432 bit
  • Programming Voltage
    3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    2
  • Length
    8mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    6mm