  • S103Z43Y5VN6UJ5R
S103Z43Y5VN6UJ5R
advertisement
Manufacturer No:
S103Z43Y5VN6UJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S103Z43Y5VN6UJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S103Z43Y5VN6UJ5R
Description:
S 10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.433Dia 11.00mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S103Z43Y5VN6UJ5R
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4316
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm
  • Length
    11mm
  • Width
    4mm