  • S102M43Z5P283L6R
S102M43Z5P283L6R
advertisement
Manufacturer No:
S102M43Z5P283L6R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S102M43Z5P283L6R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S102M43Z5P283L6R
Description:
S 1000pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±20% Z5P -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 7456
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
S102M43Z5P283L6R
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    S
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Z5P
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1500V 1.5kV
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Lead Pitch
    6.4mm
  • Dielectric
    Z5P
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    11mm
  • Thickness
    4.5mm