  • S101K25X7RN6VJ5R
S101K25X7RN6VJ5R
advertisement
Manufacturer No:
S101K25X7RN6VJ5R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S101K25X7RN6VJ5R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S101K25X7RN6VJ5R
Description:
S 100pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.256Dia 6.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S101K25X7RN6VJ5R
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.256Dia 6.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    100pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm