  • S-8533A48AFT-TB-G
S-8533A48AFT-TB-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8533A48AFT-TB-G
HK JDW NO:
724-S-8533A48AFT-TB-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8533A48AFT-TB-G
Description:
8 Terminals 2.7V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8533A48AFT-TB-G Overview
With a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 2.7V~16V volts and has 2.7V~16V supply voltage. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable, Soft Start. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. A variety of dc switching's functions can be performed on 8 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 7.2V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.7V. A 4.8V voltage of DC regulator was detected in the test statistics.
S-8533A48AFT-TB-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8533A48AFT-TB-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8533A48AFT-TB-G DC to DC converter applications.
  • Electric heating, lighting
  • Electric water heaters
  • Ball screw pair
  • Injection molding machinery
  • Photovoltaic power
  • Window air conditioners
  • Special machining machine tools
  • Terrestrial set-top boxes
  • Combined machine tools
  • Computed tomography (CT)
Step5Bar-code shipping tag
S-8533A48AFT-TB-G
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    4.8V
  • Input Voltage-Nom
    7.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm