  • S-8521F33MC-BPST2G
S-8521F33MC-BPST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521F33MC-BPST2G
HK JDW NO:
724-S-8521F33MC-BPST2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521F33MC-BPST2G Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 2.5V~16V. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. The switching controller is capable of switching at the 300kHz position. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . Various 5 terminations. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 3.96V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.5V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 3.3V. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8521F33MC-BPST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521F33MC-BPST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521F33MC-BPST2G DC to DC converter applications.
  • Electric heating, lighting
  • Hydrogen power
  • Handheld GPS
  • Scientific testing
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Linear guide
  • Lathes
  • Laboratories
  • ATMs
  • Combined machine tools
Step5Bar-code shipping tag
S-8521F33MC-BPST2G
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.96V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz