  • S-8521D36MC-BXVT2G
S-8521D36MC-BXVT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D36MC-BXVT2G
HK JDW NO:
724-S-8521D36MC-BXVT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D36MC-BXVT2G Overview
As a result of SC-74A, SOT-753 compact design, the switching controller is compatible with most applications. 1 outputs are supported by the dc motor controller. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. Voltages 2.5V~16V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. This switching controller can switch at 60kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis set to 4.32V. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.6V voltage. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO OPERATES AS PFM. The output of this function is the greatest value of 0.05A.
S-8521D36MC-BXVT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D36MC-BXVT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D36MC-BXVT2G DC to DC converter applications.
  • Injection molding machinery
  • CMM
  • USB circuits
  • Experimental setup
  • Various precision measuring detectors
  • Communication system
  • Direct power supply system
  • Bending machines
  • Linear guide
  • Ball screw pair
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D36MC-BXVT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.6V
  • Input Voltage-Nom
    4.32V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm