  • S-8521A29MC-AXOT2G
S-8521A29MC-AXOT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521A29MC-AXOT2G
HK JDW NO:
724-S-8521A29MC-AXOT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521A29MC-AXOT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. dc controls with 2.5V~10V voltage are supplied and operated. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. It can switch at 180kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . A variety of 5 terminations are available in dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 3.48V. Input voltage of dc dc voltage regulator must be 2.5V. DC regulator outputs 2.9V voltage based on test statistics. To better satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521A29MC-AXOT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521A29MC-AXOT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521A29MC-AXOT2G DC to DC converter applications.
  • Alternators
  • Plate bending machines
  • Laboratories
  • Grinders
  • Direct power supply system
  • Injection molding machinery
  • Smart grid
  • Scientific research
  • Current source circuits
  • Printing
Step5Bar-code shipping tag
S-8521A29MC-AXOT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.48V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm