  • S-8357F32MC-MGRT2U
S-8357F32MC-MGRT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8357F32MC-MGRT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8357F32MC-MGRT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8357F32MC-MGRT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc control's supply and operating voltages are 0.9V~10V. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. There is a switch at 300kHz that can be used with this controller. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. Terminal (s) of the switching converters are designed at the DUAL position. There are many different types of terminations for 5. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.2V voltage.
S-8357F32MC-MGRT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8357F32MC-MGRT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8357F32MC-MGRT2U DC to DC converter applications.
  • Printing
  • Flaw detection equipment
  • Current source circuits
  • Bending machines
  • Scientific research
  • Alternators
  • Radio equipment
  • Solar power plants
  • Handheld GPS
  • Boring machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8357F32MC-MGRT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.2V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm