  • S-5844A55CB-M5T1U3
S-5844A55CB-M5T1U3
advertisement
Manufacturer No:
S-5844A55CB-M5T1U3
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-5844A55CB-M5T1U3
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
THERMOSTAT 55DEGC ACT LO SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S-5844A55CB-M5T1U3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-5844A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    1.65V~5.5V
  • Output
    Active Low
  • Body Length or Diameter
    2.9mm
  • Body Breadth
    1.6 mm
  • Output Type
    Push-Pull
  • Termination Type
    SOLDER
  • Current - Output (Max)
    10mA
  • Accuracy
    ±2.5°C
  • Current - Supply
    180nA
  • Output Function
    /OverTemp
  • Sensors/Transducers Type
    TEMPERATURE SENSOR,SWITCH/DIGITAL OUTPUT,SERIAL
  • Switching Temperature
    55°C
  • Selectable Hysteresis
    No
  • Body Height
    1.3mm