  • S-1011N36-M6T1U4
S-1011N36-M6T1U4
advertisement
Manufacturer No:
S-1011N36-M6T1U4
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1011N36-M6T1U4
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
S-1011N36-M6T1U4
Description:
5V6 Terminals Voltage supervisorS-1011 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1011N36-M6T1U4 Overview
This voltage supervisor has a total of 6 mounting terminals that can be used for mounting. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please find attached SOT-23-6 functions for your reference in this IC power. There are a lot of similarities between this IC management and other Voltage Detector products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. When 5V is applied to the power ic, it conducts. Power ics operate at 1 supply voltages. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. We recommend setting the supervisors to -40°C~85°C TA degrees. Power management has an output of Open Drain or Open Collector during operation. A PMIC from the well-known S-1011 series of products is being offered here.
S-1011N36-M6T1U4 Features
Voltage Detector type
S-1011N36-M6T1U4 Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1011N36-M6T1U4 Voltage Supervisors applications.
  • Microprocessor system
  • Battery cars
  • Microcontroller system
  • Personal computers
  • Battery-powered equipment
  • Stable power system
  • Electric heating appliances
  • Medical-specific insulation monitor
  • Utility meter
  • Important electronics for automotive protection
Step5Bar-code shipping tag
S-1011N36-M6T1U4
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm