  • S-1009C14I-M5T1U
S-1009C14I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1009C14I-M5T1U
HK JDW NO:
724-S-1009C14I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1009C14I-M5T1U
Description:
2V5 Terminals 5-Pin Voltage supervisorS-1009 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1009C14I-M5T1U Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. It is packaged with Tape & Reel (TR). For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. In this PMIC, you can find SC-74A, SOT-753 functions for your reference. As with other Voltage Detector products, this IC management also offers a wide range of benefits. IC management conducts in a 2V-voltage supply. Power management conducts at a voltage of 1. In total, it has 5 pins on IC management. Surface Mount is the recommended mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. As you may know, this PMIC comes from the well-known S-1009 series product line.
S-1009C14I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1009C14I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1009C14I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • FPGA design
  • Functional modules
  • Military communications
  • Consumer electronics
  • Power distribution systems of operating room
  • Magnetic resonance imaging
  • Efficient information transmission
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Important electronics for automotive safety
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
Step5Bar-code shipping tag
S-1009C14I-M5T1U
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    5
  • Supply Voltage
    2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.6V
  • Voltage - Threshold
    1.4V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm