  • S-1003NA30I-I6T1U
S-1003NA30I-I6T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1003NA30I-I6T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1003NA30I-I6T1U
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
S-1003NA30I-I6T1U
Description:
1.2V6 Terminals Voltage supervisorS-1003 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1003NA30I-I6T1U Overview
There are 6 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. IC management is packaged as a 6-SMD, Flat Leads package. There are many benefits that this IC power shares with other Voltage Detector products as well. Specifies a reflow peak temperature of NOT SPECIFIED for the package during reflow. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.2V. IC management conducts in a 1-voltage supply. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. Supervisors are also additional features, such as [0] for example, which are worth mentioning. Supervisors from the well-known S-1003 series product line are featured in this PMIC.
S-1003NA30I-I6T1U Features
Voltage Detector type
S-1003NA30I-I6T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1003NA30I-I6T1U Voltage Supervisors applications.
  • Household appliances
  • External alarm
  • Battery cars
  • Electronics installed in the vehicle
  • Multi-voltage system
  • Utility meter
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Power distribution systems of ICU
  • Dash board
  • Sensitive sensors
Step5Bar-code shipping tag
S-1003NA30I-I6T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DETECTION VOLTAGE IS 3.0V
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3V
  • Number of Voltages Monitored
  • Height Seated (Max)
    0.5mm