  • S-1002CA41I-M5T1U
S-1002CA41I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1002CA41I-M5T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1002CA41I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1002CA41I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1002 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1002CA41I-M5T1U Overview
This power management consists of 5 mounting terminals on which it can be mounted. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). There are 1 functions included in this PMIC so that you can refer to them. Depending on the power managment ic you are looking at, you can find a total of 1 channels. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Voltage Detector products. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.2V. A supply voltage of 1 is used to conduct the PMIC chip. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. It is recommended to set the supervisor's temperature to this range: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating. Supervisors from the well-known S-1002 series product line are featured in this PMIC.
S-1002CA41I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1002CA41I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1002CA41I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Battery cars
  • Electrical fire monitoring system
  • Microprocessor system
  • Power communication system
  • Leakage current detection
  • Magnetic resonance imaging
  • Data storage applications
  • Power distribution systems of CCU
  • Microcontroller system
  • Military electronics
Step5Bar-code shipping tag
S-1002CA41I-M5T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.1V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm