  • RWR89S5490DSB12
RWR89S5490DSB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S5490DSB12
HK JDW NO:
873-RWR89S5490DSB12
Datasheet:
RWR89S5490DSB12
Description:
Through Hole 549Ohms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S5490DSB12
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    549Ohms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    4.75mm
  • Length
    14.224mm
  • Width
    4.75mm