  • RWR89S20R0FRS70
RWR89S20R0FRS70
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S20R0FRS70
HK JDW NO:
873-RWR89S20R0FRS70
Datasheet:
RWR89S20R0FRS70
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S20R0FRS70
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    20Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.75mm