  • RWR78S8061FRB12
RWR78S8061FRB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR78S8061FRB12
HK JDW NO:
873-RWR78S8061FRB12
Datasheet:
RWR78S8061FRB12
Description:
Through Hole 8.06kOhms, 10W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR78S8061FRB12
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    8.06kOhms
  • Max Operating Temperature
    250°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    10W
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Military Standard
    MIL-PRF-39007
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    45.212mm
  • Width
    9.53mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR78S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.375Diax1.780L 9.53mmx45.21mm
  • Tolerance
    ±1%