  • RVC2512FT4K99
RVC2512FT4K99
advertisement
Manufacturer No:
RVC2512FT4K99
HK JDW NO:
762-RVC2512FT4K99
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RVC2512FT4K99
Description:
FIXED RESISTOR RVC Series, Thick Film, 4.99kOhm, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RVC2512FT4K99
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    4.99kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    3000V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm