  • RVC2512FT22K6
RVC2512FT22K6
advertisement
Manufacturer No:
RVC2512FT22K6
HK JDW NO:
762-RVC2512FT22K6
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RVC2512FT22K6
Description:
FIXED RESISTOR RVC Series, Thick Film, 22.6kOhm, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RVC2512FT22K6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RVC
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    22.6kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    3000V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm