  • RV5-50V101MG10U-R2
RV5-50V101MG10U-R2
advertisement
Manufacturer No:
RV5-50V101MG10U-R2
Manufacturer:
Elna America
HK JDW NO:
269-RV5-50V101MG10U-R2
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
RV5 100μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
RV5-50V101MG10U-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    252mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    378mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.331Lx0.331W 8.40mmx8.40mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RV5
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%