  • RT0805DRE072K37L
RT0805DRE072K37L
advertisement
Manufacturer No:
RT0805DRE072K37L
HK JDW NO:
898-RT0805DRE072K37L
Datasheet:
RT0805DRE072K37L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.37kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 8188
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RT0805DRE072K37L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.37kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm