  • RT0402DRD075K23L
RT0402DRD075K23L
advertisement
Manufacturer No:
RT0402DRD075K23L
HK JDW NO:
898-RT0402DRD075K23L
Datasheet:
RT0402DRD075K23L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402DRD075K23L
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    5.23kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V