  • RT0402BRC0730KL
RT0402BRC0730KL
advertisement
Manufacturer No:
RT0402BRC0730KL
HK JDW NO:
898-RT0402BRC0730KL
Datasheet:
RT0402BRC0730KL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 30kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0402BRC0730KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    30kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm