  • RSMF3JT6R80
RSMF3JT6R80
advertisement
Manufacturer No:
RSMF3JT6R80
HK JDW NO:
762-RSMF3JT6R80
Package:
Axial
Datasheet:
RSMF3JT6R80
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
RSMF3JT6R80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RSMF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    TR, 13.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    500V
  • Diameter
    5mm