  • RSH0J271MCN1GB
RSH0J271MCN1GB
advertisement
Manufacturer No:
RSH0J271MCN1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RSH0J271MCN1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RSH0J271MCN1GB
Description:
FPCAP, RSH Series 270μF 6.3V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 270μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to FPCAP, RSH series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the RSH0J271MCN1GB capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RSH0J271MCN1GB is suitable to conduct the ripple current at 3A. RSH0J271MCN1GB Capacitor is mounted by Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 6.3V. There are 2 terminals embeded in RSH0J271MCN1GB Capacitor. There are 851μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total.
FPCAP, RSH Series
Capacitance: 270μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RSH0J271MCN1GB Aluminum Polymer Capacitors.
  • DC/DC, DC/AC, and AC/AC converters
  • Coupling or blocking
  • Lighting Ballast
  • Power Line Buffering
  • Decoupling Noise Filtering
  • Frequency Converters
  • Server motherboards
  • DC Link
  • Power Factor Correction
  • Spot Welding
Step5Bar-code shipping tag
RSH0J271MCN1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2628
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    851μA
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    4.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.70mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RSH
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%