  • RSF2JT56K0
RSF2JT56K0
advertisement
Manufacturer No:
RSF2JT56K0
HK JDW NO:
762-RSF2JT56K0
Datasheet:
RSF2JT56K0
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
RSF2JT56K0
  • Operating Temperature
    -55°C~235°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RSF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.591L 5.50mmx15.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, 13.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    5mm