  • RPMD40-2415SGW
RPMD40-2415SGW
advertisement
Manufacturer No:
RPMD40-2415SGW
HK JDW NO:
655-RPMD40-2415SGW
Datasheet:
RPMD40-2415SGW
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Step5Bar-code shipping tag
RPMD40-2415SGW
  • Mount
    DIN Rail
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Weight
    182g
  • Series
    POWERLINE Power Modules (40W)
  • Size / Dimension
    4.58Lx0.96W x 2.26 H 116.3mmx24.5mmx57.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X9
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, LVD
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    13.5V
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    9.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    2.67A
  • Output Current
    2.666A
  • Max Output Voltage
    16.5V
  • Height
    24.5mm