  • RPM40-1212DG
RPM40-1212DG
advertisement
Manufacturer No:
RPM40-1212DG
HK JDW NO:
655-RPM40-1212DG
Datasheet:
RPM40-1212DG
Description:
CONV DC/DC 40W 9-18VIN +/-12VOUT
Step5Bar-code shipping tag
RPM40-1212DG
  • Series
    POWERLINE Power Modules (40W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.25W x 0.75 H 101.6mmx57.2mmx19.0mm
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    10.8V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    9.5V
  • Output Current
    1.8A
  • Output Power
    40W
  • Max Output Voltage
    13.2V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Isolation Voltage
    1.6kV
  • Height
    19mm