  • RPM40-1205SG
RPM40-1205SG
advertisement
Manufacturer No:
RPM40-1205SG
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RPM40-1205SG
Package:
Module
Datasheet:
RPM40-1205SG
Description:
Quantity:
In Stock : 8527
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RPM40-1205SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    134g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWERLINE Power Modules (40W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.25W x 0.75 H 101.6mmx57.2mmx19.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Depth
    57.15mm
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    4.5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    9.5V
  • Output Current
    8A
  • Output Power
    40W
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Isolation
    Isolated
  • Isolation Voltage
    1.6kV
  • Height
    19mm