  • RPER71H335K5B1C03B
RPER71H335K5B1C03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER71H335K5B1C03B
HK JDW NO:
535-RPER71H335K5B1C03B
Package:
Radial
Description:
RPE 3.3μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 17274
Step5Bar-code shipping tag
RPER71H335K5B1C03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.197W 7.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    3020
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm