  • RPER71H272K2P1A03B
RPER71H272K2P1A03B
advertisement
Manufacturer No:
RPER71H272K2P1A03B
HK JDW NO:
535-RPER71H272K2P1A03B
Package:
Radial
Description:
RPE 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13922
Step5Bar-code shipping tag
RPER71H272K2P1A03B
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    Not Applicable
  • Termination
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    2.4892mm