  • RPEE41H222M2P1A03B
RPEE41H222M2P1A03B
advertisement
Manufacturer No:
RPEE41H222M2P1A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPEE41H222M2P1A03B
Package:
Radial
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 6524
Step5Bar-code shipping tag
RPEE41H222M2P1A03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5mm
  • Width
    2.4892mm