  • RPE5C1H2R0C2P1B03B
RPE5C1H2R0C2P1B03B
advertisement
Manufacturer No:
RPE5C1H2R0C2P1B03B
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-RPE5C1H2R0C2P1B03B
Package:
Radial
Description:
RPE 2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 9482
Step5Bar-code shipping tag
RPE5C1H2R0C2P1B03B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RPE
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2010
  • Dissipation Factor
    0.8 %
  • Positive Tolerance
    12.5%
  • Negative Tolerance
    12.5%
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.0038mm
  • Length
    5.0038mm
  • Width
    2.5mm