  • RPC2010JT270R
RPC2010JT270R
advertisement
Manufacturer No:
RPC2010JT270R
HK JDW NO:
762-RPC2010JT270R
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RPC2010JT270R
Description:
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 270Ohm, 0.75W 3/4W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC2010JT270R
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RPC
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    750mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    400V
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm