  • RP73D1J51K1BTDG
RP73D1J51K1BTDG
advertisement
Manufacturer No:
RP73D1J51K1BTDG
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-RP73D1J51K1BTDG
Description:
FIXED RESISTOR RP73 Series, Thin Film, 51.1kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
RP73D1J51K1BTDG
    Select All
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Series
    RP73
  • Tolerance
    0.1%
    2
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Resistance
    51.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1508
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    550μm
  • Width
    1.6mm