  • RP60870R0100JNBK
RP60870R0100JNBK
advertisement
Manufacturer No:
RP60870R0100JNBK
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-RP60870R0100JNBK
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 150W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP60870R0100JNBK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    RP6
  • Size / Dimension
    0.870Lx0.375W 22.10mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 150W
  • HTS Code
  • Power Rating
    150W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Style
    Tab
  • Coating, Housing Type
    Aluminum Oxide
  • Height
    2.59mm
  • Height Seated (Max)
    0.150 3.81mm