  • RP13A-12PG-20SC(71)
RP13A-12PG-20SC(71)
advertisement
Manufacturer No:
RP13A-12PG-20SC(71)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-RP13A-12PG-20SC(71)
Purchasing and Inquiry
RP13A-12PG-20SC(71) Overview
RP13A-12PG-20SC(71) Features
RP13A series
RP13A-12PG-20SC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd RP13A-12PG-20SC(71) Circular Connectors applications.
  • GSM, EDGE, PHS, UMTS, WCDMA, CDMA2000,
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Micro and pico cell systems, software radios
  • Multiplexed Data Acquisition Systems
  • Rotary encoder
  • Microcontrollers.
  • AC motor control
  • Digital beam-forming systems for ultrasound
  • Handheld Terminal Interface
  • Scientific instruments.
Step5Bar-code shipping tag
RP13A-12PG-20SC(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Plastic
  • Shell Material
    Polycarbonate (PC)
  • Insert Material
    Polycarbonate (PC)
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    RP13A
  • Feature
    Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    20
  • Voltage - Rated
    30V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    DIN Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AG
  • DIN Conformance
    YES
  • Contact Type
    Crimp
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Unshielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL
  • Shell Size - Insert
    12
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    1.456 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    1.2mm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Wire/Cable Gauge
    30 AWG