  • RNMF14FTD2K55
RNMF14FTD2K55
advertisement
Manufacturer No:
RNMF14FTD2K55
HK JDW NO:
762-RNMF14FTD2K55
Datasheet:
RNMF14FTD2K55
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.55kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNMF14FTD2K55
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.070Diax0.130L 1.78mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.55kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Diameter
    1.78mm