  • RNMF14FTC255R
RNMF14FTC255R
advertisement
Manufacturer No:
RNMF14FTC255R
HK JDW NO:
762-RNMF14FTC255R
Datasheet:
RNMF14FTC255R
Description:
FIXED RESISTOR, 255Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNMF14FTC255R
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.070Diax0.130L 1.78mmx3.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    255Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.44 mm