  • RNF1FTC2K21
RNF1FTC2K21
advertisement
Manufacturer No:
RNF1FTC2K21
HK JDW NO:
762-RNF1FTC2K21
Package:
Axial
Datasheet:
RNF1FTC2K21
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.21kOhm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNF1FTC2K21
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RNF
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.433L 4.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2.21kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    1W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.75 mm