  • RNF12FTC698R
RNF12FTC698R
advertisement
Manufacturer No:
RNF12FTC698R
HK JDW NO:
762-RNF12FTC698R
Datasheet:
RNF12FTC698R
Description:
FIXED RESISTOR, 698Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNF12FTC698R
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.108Diax0.344L 2.75mmx8.75mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    698Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.65 mm